esmaspäev, 17. august 2009

Puhv "Nagu teile meeldib"/Cowl As You Like It

Kuigi on pooleli üks hästi pikk äärepits, roosiline käpikupaar, "vjältustega vüö" (juba aasta aega vist), kipun uusi asju alustama.










(Oo jaa, lapikoes käpikuid vist valmis ei teegi -- peaksin teised vardad võtma ja ikkagi proovi tegema, kuigi arvasin, et koon niisama.)

Puhv on vist eesti keeles selle riidetoru nimeks saanud.
Olen hakanud puhvist mõnu tundma nüüd, kui jahedate ilmadega peale ujumist kasutan laulupeolt ostetud õhukest ÜhesHingamise puhvi. Sain selle lausa juhulikult: kui pidu oli läbi ja müügilettidelt korjati kraami kokku, tulid ühes meenemüügipaigas välja riiuli taha kukkunud puhvid. Need müüdi mõnele lähedalasujale üliodavalt maha :) Pidasin seda küll vahvaks esemeks, aga endale eriti ei igatsenud -- ostsin ta õieti juuresseisva tuttava suusasõbra pealekäimisel (aitäh, Ela! Oleksin võinud ikka teise ka võtta :D ). Niisiis, teist ka vaja? Üks pähe, teine kaela. Aga kaks tükki üheskoos, ühes tükis, hoiaksid kukla veel paremini soojas. Ja mulle ei meeldi ujudes selle peale mõelda, et pead kuivana hoida -- tahan ujuda nii, nagu meeldib, kõhuli, selili, sukelduda, tiritammi kasvatada... Küllap on sügiselgi hetki, kus samad kohad külma kardavad.

peaümbermõõt 56--58 cm (õieti 57, sobib ka siis kui juuksed on kuklasse pandud)

muster: Leili Reimann, “Pitsilised koekirjad”, lk 22 (?) ja 130, muster nr xvi

mustrikord: 9

lõng: Panda print, värv spalva 15, lot. 1 (partii?) Ja Alvita lehel www.alvita.lt seda lõnga ei olegi, et saaksin viite panna! Pean vist kiiresti natuke juurde ostma -- äkki nad ei tooda enam.

vardad: 3mm, bambus

Proovilapp:

parajalt venitatud soonik (nagu võiks olla ümber pea) (1:1, ületõstetud silmused)
27 s. -- 13--13,5 cm
20 s. -- 10cm

põhiosa (venitamata; s.t loomulikult niisutatud-silutud-kuivatatud peale kudumist)
18 s. -- 7,5 cm (s.o 2 mustrikorda)
27 s. -- 11 cm (10,9)
20 s. -- 8 cm

Siis tuleks soonikule 114 s. ja põhiosale 137--142! Kuidas nii suur vahe?!
Kergelt venitatuna põhiosa (nii et võiks ka ümber pea veel ilus olla): 18s -- 9 cm -> 20 s. -- 10 cm. Siis sobiks mõlemale osale 114 s.


Või proovida veel: soonik väiksemate varrastega (nagu tavaliselt tehaksegi, aga mulle millegipärast ei meeldi) ja luua 144 s., s.o 16 mustrikorda; või 135 s., s.o 15 mustrikorda? See viimane on tõenäolisem...
Ma ju ei taha, et puhv põhiosas puhevile jääks!


Proovisin -- ei meeldi mulle see väikeste varrastega. Koel on teine iseloom. Või siiski?

Olgu (peale pikka arvutamist):
Vardad 3mm.
Loon 135 silma.
Alustan lainkoes või ripskoes.
Koon õige kõrguseni pitsipinda.
Soonik sama silmade arvuga, vardad kas 2mm (jätkasin proovilappi 3mm-ste järel)) või 2,5mm.

Väike parandus 17.aug. õhtul: lainkoe jaoks paarisarv silmi! 136.
(Sellest karvasest tundest, et võib-olla tuleb ikkagi harutada, kui paras ei tule, me praegu ei räägi.)
Ja ärgu ma unustagu augurida paela-nööri jaoks!

Kirju lõng pole selle ilusa mustri jaoks kõige sobivam -- peidab koemustri ära. Aga praegu läheb nii.

In English:
Cowl is what I'm going to knit; the picture of twining a ribbon is just an example of some works either in progress or waiting to be in progress again.

pühapäev, 16. august 2009

Kiiruga / Hastily posted

Kiiruga pean kirja panema, et järge hoida. Nukker olnuks vahepeal postitada, kui pilte polnud, mis siis, et hoiatus piltide hilisemast lisamisest blogi kõrvalveerus üleval.

1) Lõngavärvimise pildid lisasin 4. jaanuari postituse lõppu. Siia panen veel ühe suvise pildi, kui lõngad on töös. Kui olin juhuslikult pooliku kudumistöö kapinurgale pannud, sain aru, et käpikumuster pidanuks roosilise asemel olema hoopis ristikheinaline või jumikaline. Nii et joonistasin ruudulisse kaustikusse proove ka ristikheinamustrist.












2) Jaanuaris valmisid mõnusad sukad, rangelt võttes küll säärised, sest ei tahtnud peenest ebaühtlasest lõngast pöidasid teha. Kahju, et endale kõike üles ei märkinud -- praegu tahaksin teada, kas ülaääre sooniku tegin sama jämedate varrastega nagu edasise põhimustrigi või pisut peenematega. Muidu kasutasin vardaid 3, 2,5 ja 2 mm -- mida allapoole, seda peenemaid.



































3) Pilti pole pikkadest randmesoojendajatest või sõrmedeta sõrmikutest. Hakkasin neid kuduma mingil hetkel, kui polnud sobivat lõnga õieti millegi jaoks, mis meeles mõlkus. Novita 7 venda tundus olevat nendegi jaoks liiga jäme ja jäik, aga kanda oli kevadel siiski täitsa mõnus. Muster on põhimõtteliselt sama mis sukkadel, värv erepunane ja nii sobivad randmesoojendajad kokku õlasoojendajaga, mis varem kootud red capelet. Labaosa lõpus on sõrmeauk ainult pikale peetrile -- kinnast lõpetav soonik on selle sõrme kohas kootud kahekordses koes, nii et moodustub justkui kindasõrme algusjupp.

4) Ja siis see kõige uhkem asi :) Lilly lehesall. Link viitab LillySmuuli blogisissekandele, kus on võimalik tellida tema kujundatud salli mustrit. Aitäh, LillySmuul!

Tegin sallile mõned muudatused:





Et Muhv küsis, mida ma täpsemalt tegin, siis kirjeldasin seda Isetegija-foorumis 26. juulil nõnda (Lilly lehesalli teema nõuab foorumisse sisselogimist): "Täna on vaim värskem, nii et panen parem kohe siia põhilise kirja. Niisuguse õla saamiseks tuleb lihtsalt õlajoonel täpselt samamoodi kahele poole silmi juurde kasvatada nagu seljal. Kood justkui kahte salli, ainult et see osa, mis ettepoole jääb, on keskelt pooleks -- eest lahti. Püstkraekene tuli seepärast, et ma ei pannud kohe nelja tuule poole ajama, vaid kudusin enne kaks lehte niisama, täpselt õpetuse järgi. Muide, jämedama tugevama lõngaga (noh, harilik 8/2 ja 2-3-mm-sed vardad, või üldse suvaline lõng ja sellele vastavad vardad, mitte nagu pitsi kududes palju jämedamad) jääb see kraeosa selgelt püsti seisma, siinse pehme lõngaga liibub lihtsalt õrnalt kaelale. (Kui tahaks ilma kraeta ümarat kaelaauku ja ikkagi õlgu, siis tuleks salli teisiti alustada --- luua üles paarkümmend silma äkki? Ei, ei klapi... Või klapib, aga siis peaks lehealguste vahele kohe seda mummulist põhiosa kuduma?)
Kui õlaga lõpuni hakkasin jõudma, tundus, et pean selle ühe üksiku püstise lehega lõpetama -- selle lehe poole pealt enam sinna kohta silmi juurde ei tule, just nii, nagu ka LillySmuuli õigele sallile sinna kohta silmi juurde ei kasvata -- kasvatatakse ju mummulise pinna äärtes. S.t sealt edasi läheb kudumine nii, nagu õpetuses kirjas. Hakkasin muidugi juba siis muretsema, mis salli lõpunurkadest saab, nii ees kui taga.
Tegelikult olin tundnud ennegi, teiste sallide pilte vaadates puudust sellest ühest lõpetavast püstlehest... Nojah, andsin oma parima, vahepeal ikka teise lõngaga proovides ja... Eest on näha, kuidas salli otsad keeravad nurgaga ära -- jällegi viimaste lehtede poole pealt ei saa silmi juurde kasvatada (tähendab, kindlasti saab, aga ma ei suutnud paremat lahendust välja mõelda). Mõtlesin kudumise ajal, et äärepits keeraks ju niikuinii samuti ära, sest ka äärepitsile silmi juurde ei tehta, miks ma ei võks siis veidi varem kasvatamist lõpetada. Pildi peal on sall muidugi meelega täiesti vormis, et kõik teisendused välja paistaksid, ka need, mis võivad veana tunduda; tegelikult kandes vajuksid need nurgad kindlasti pehmelt alla (oh-oh-oh, ma ei tea sugugi, kes seda salli kandma hakkab, seisab mul padjapüüri sees, lavendliga paksult ümbritsetud).
Ongi vist kogu jutt? [...] sabaotsas ja ka esinurkades olen viimase lehe juures ikkagi midagi juurde kasvatanud -- eelneva lehevaniku ja üksiku lehe vahele mummulist pinda tekitanud --, samas kui õlg lõpeb tõesti nii, nagu eelmises [foorumi]postituses ütlesin. (Kudumise ajal sain vist lõpuks aru, miks saba ümar jääb, ja hea meelega oleksin kavandanud ikka sabanurga, aga vist kasvas mul see värk üle pea: teed ühe muudatuse kusagil, muutub kohe midagi muud jne.)"

Lõng: Alvita Silkid (u. 30% siidi, 70% kid-mohääri -- see tähendabki tallemohääri, eks? Või siiski mingit töötlemisviisi? Ja kas baby alpaca-lõng on tallevillast?); vardad 4mm.

Sall on tegelikult hästi herne- või kapsaussi- või noore kaselehe värvi. Kevade ootamise värvi. Mõnulesin seda kududes (jah, lõng koosnes ju ka villast ja siidist, mitte polnud mingi ersats :) ). Ja lisakosutuseks toitusin veebruarist alates kogu kevade peamiselt (noh, peaaegu peamiselt) rukola- ja kressivõrsetest -- nämm!




In English:
1) There are pictures at last, about dyeing yarn, at the end of the entry from Jan 4th. In the picture, with wild flowers, in today's post, naturally dyed yarns are being used for mittens.
2) Leg warmers -- which I prefer to be called cropped stockings, rather, in this case -- were finished in January. I enjoyed wearing them on cold days. Besides, this made me wear skirts again, at last.
3) In March I finished cropped gloves -- bright red, a bit too thick a yarn (Novita 7 veljestä) -- or so it seemed first, but they were quite good when wearing and they fit in with a capelet knit earlier. Beside the knit half-thumb there is a slot (hole? how to call it?) for the middle finger -- the ribbed upper rim was just knit double at that place. The gloves are long, covering my elbows.
4) And then there's Lilly's Leaf Shawl -- a beautiful design that can be ordered from LillySmuul's blog: Lilly's Leaf Shawl. Thank you, Lilly! (In my version there are some modifications, clearly seen in the pictures.)
Yarn: Alvita Silkid (ca 30% silk, 70% kid mohair); needles 4mm.
The last pictures show what I mainly ate during the period I knit the shawl (Feb-March) and then for the whole spring time -- yummy :)